Menu

Dzień Normalizacji Polskiej

W ramach obchodów Dnia Normalizacji Polski Komitet Normalizacyjny zorganizował konferencję poświęconą normalizacji dla inteligentnych miast, bo znormalizować, ustalić jasne wymagania i czytelne kryteria oceny można i w tym wypadku. Czy słyszeliście o normie PN-ISO 37120:2015-03? Zgaduję, że nie. A będzie ona jednym z tematów konferencji. Jej tytuł brzmi (ma ona już wersję polską) Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia.

I chyba powinien nas ten temat zainteresować, bo w miastach mieszka bądź przynajmniej pracuje zdecydowana większość z nas. To trend ogólnoświatowy. Normalizacja jest natomiast procesem, w który może się włączyć każdy z na. Inaczej niż w przypadku prac legislacyjnych w parlamencie nie ma tu żadnej szybkiej ścieżki poselskiej, konsultacje są obowiązkowe. Problemem jesteśmy my, bo najczęściej w nich nie uczestniczymy, nawet jeśli temat nas dotyczy. To jeszcze jeden z wątków konferencji, czyli jak nas skutecznie zaangażować w tego typu inicjatywy normalizacyjne (pada tu straszne, mogące skutecznie zniechęcić słowo interesariusze, prawnicy potrafią popsuć wszystko). O inteligentnych miastach dyskutować też będziemy w kontekście Krajowej Polityki Miejskiej 2023.

Nieprzypadkowy jest też wybór miejsca konferencji, budynek EuroCentrum jest przykładem tzw. inteligentnego budynku, o których coraz częściej słyszymy. O nim też będzie mowa. A prawie na koniec (bo ostatnim punktem programu jest lunch), krótka część oficjalna, wręczenie nagród Polskiego Komitetu Normalizacyjnego „Kompas Normalizacji”.

program

piątek 19 maja, godzina 10.00 – 15.00

EuroCentrum, budynek BETA, 1 piętro

Aleje Jerozolimskie 134, gdzie to jest

Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja online.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.