Menu

DANUTA STANKIEWICZ – artystka o stu twarzach

Podstawą dla mnie jest, żeby być dobrze rozumianą przez moją publiczność. Pragnę wyrażać uczucie i trafiać do serc słuchaczy

Rozmawia ANETA SIENICKA

 

a30Skąd u Pani taka różnorodność w twórczości?

Różnorodność w mojej twórczości piosenkarskiej to chęć poznania różnych gatunków muzyki i ochrona przed zaszufladkowaniem się, co może doprowadzić do stagnacji. Zawsze szukałam i nadal to czynię, by uwzględniać w repertuarze nowe formy muzyczne, co daje mi satysfakcję w postaci odbioru muzycznego przez słuchaczy.

Czy to chęć sprawdzenia się w różnych repertuarach?

– Jest to, co Pani słusznie zauważyła także mój egzamin przed publicznością czy opanowałam w miarę dobrze ten gatunek muzyki, łącznie z indywidualną, na nowo zaaranżowaną formą przekazu

W jakiej roli muzycznej czuła się Pani najlepiej?

–Muzyka tzw. środka była najbliższa mojemu sercu i zawsze fascynowała mnie swoją prostotą i szczerością. Prawdą jest by w tej niby prostocie wyrażać uczucie i trafić do serc odbiorców. To jest podstawa, by być dobrze rozumianą na scenie.

Czy jest jeszcze jakiś gatunek muzyczny, którego Pani nie próbowała, a o którym marzy?

–Tak, chcę jeszcze w moim życiu sięgnąć po inne formy muzyczne np. blues, ale to wymaga czasu. Myślę, że blues jest ponadczasowy i mimo upływu lat zainteresowanie tym gatunkiem muzyki nie osłabnie.

Nad czym Pani obecnie pracuje i czy ma już jakieś plany na dalszą przyszłość?

– Obecnie pracuję nad dużym projektem polsko-rosyjsko-łotewskim. Zakłada on wydanie trzypłytowego albumu z romansami rosyjskimi i cygańskimi, utworami Anny German i Rajmonda Paulsa. Wydaniu płyt towarzyszył będzie cykl koncertów w Polsce i Rosji, na które serdecznie zapraszam.

Danuta Stankiewicz

polska piosenkarka. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Piosenkarski w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fr. Chopina oraz Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców i Artystów na Uniwersytecie Warszawskim. Otrzymała stypendium Ministra Kultury oraz Rządu Francuskiego w Paryżu (Schola Cantorum, Le Petit Conservatoire de la Chanson de Mireille, Szkoła Tańca Jacques’a Bensa). Występowała m.in. w popularnym poznańskim kabarecie „Tey”; nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Uzyskała najwyższe artystyczne odznaczenie Ministerstwa Kultury „Gloria Artis”. Koncertowała w ponad 30 krajach świata m.in. w Izraelu, Korei Północnej, Danii, Łotwie, Francji, Kanadzie, Kubie, Mongolii, Rosji, Włoszech, USA, Holandii, Niemczech. Wydała 19 płyt solowych, nagrała około 300 piosenek, uczestniczyła prawie w 9 tysiącach koncertów.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.