Menu

Będzie II tura wyborów prezydenckich.

Zakończyła się  pierwsza tura wyborów prezydenckich. Do poznania oficjalnych wyników potrzebujemy jeszcze jakiegoś czasu, ale znamy już wyniki sondażu exit poll. Zgodnie z nimi żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów i niezbędna będzie  II tura wyborów. Zawalczą w niej: Andrzej Duda, który według wyników sondażowych zdobył 41,8 proc. głosów poparcia oraz Rafał Trzaskowski z poparciem 30,4 proc. głosujących. Przed Rafałem Trzaskowskim i Andrzejem Dudą gigantyczna praca. Sztaby wyborcze muszą się dobrze zastanowić jak przekonać tych, którzy głosowali inaczej.

Już w południe Państwowa Komisja Wyborcza podawała rekordowe statystyki, jeżeli chodzi o liczbę osób biorących udział w głosowaniu. Aktorzy, prezenterzy telewizyjni, sportowcy, dziennikarze, muzycy i inne osobistości ze świata show-biznesu dawali przykład swoim fanom w mediach społecznościowych, umieszczając w nich zdjęcia z lokali wyborczych.

Wyniki wyborów 2020 – wyniki sondażu exit poll

Trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia uzyskując poparcie 13,3 proc. głosów. Czwarty był Krzysztof Bosak z 7,4 proc. Dalej Robert Biedroń – 2,9 proc; Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,6 proc.

Na pozostałych kandydatów oddano następującą liczbę głosów (w proc.):

Marek Jakubiak: 0,5 proc.

Paweł Tanajno: 0,3 proc.

Waldemar Witkowski: 0,3 proc.

Stanisław Żółtek: 0,3 proc.

Mirosław Piotrowski: 0,2 proc.

Oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą poznamy za jakiś czas. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak potwierdził, że – ogłoszenie wyników prezydenckich jest możliwe we wtorek; sądzę, że najpóźniej w środę rano.   Sondaż exit poll jest przeprowadzany w trakcie trwania głosowania podczas wyborów prezydenckich. Biorą w nim udział wyborcy, którzy po oddaniu głosu są proszeni o  odpowiedź na pytanie na kogo głosowali. W badaniu udzielają oni też informacji dotyczących nich samych, takich jak wiek, wykształcenie, czy zawód, dzięki czemu z sondażu dowiadujemy się nie tylko szacunkowych wyników wyborów, lecz także tego, jakie grupy poparły konkretnych kandydatów. W wyborach prezydenckich 2020 brało udział jedenastu kandydatów. Pozostaje nam jedynie czekać na oficjalne potwierdzenie tych wyników. Na chwilę obecną wiadomo, że druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca 2020 r.

47,89  % – tyle wyniosła frekwencja podczas dzisiejszego głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej według stanu na godz. 17. 

Podczas trzeciej, niedzielnej konferencji prasowej poświęconej wyborom Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji według stanu na godzinę 17.00.

Według województw

Największą frekwencję wyborczą odnotowano w województwie mazowieckie (51,17 %), a najniższą – w województwie opolskim (42,32 %).

Według miast wojewódzkich

Ze wszystkich miast wojewódzkich najwięcej wyborców zagłosowało dotąd w Warszawie (54,76 %), a najmniej – w Gdańsku (47,63 %).

Według gmin

Gminą z najwyższą jak dotąd frekwencją jest Krynica Morska, powiat nowodworski, województwo pomorskie (73,54 %). Najniższa frekwencja była w gminie Kolonowskie, powiat strzelecki, województwo opolskie (31,21 %)

Frekwencja do 17 w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r.

Frekwencja do 17.00
47,89%
Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania

14 166 725

Liczba uprawnionych w stałych obwodach głosowania

29 582 843

40%
60%

Frekwencja w dużych miastach (powyżej 250000 mieszkańców)

Frekwencja w zależności od siedziby obwodu wyborczego

Frekwencja w zależności od wielkości gminy (liczby mieszkańców)

Gminy z największą i najmniejszą frekwencją

red. Agnieszka Majcher

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.